DIGITAL FÖRELÄSNING
En cancerdiagnos och en cancerbehandling påverkar hela livet. Förutom de rent fysiska problem som kan uppstå både av sjukdomen i sig själv och av de behandlingar man får blir cancerdiagnosen ofta en omskakande och livsomvälvande upplevelse som påverkar allt från relationer till ekonomi. Man konfronteras med sin dödlighet och med livets orättvisa. Många frågar sig själv ”varför just jag”? Sjukdomen väcker ofta ett be-hov av förändring och många byter kurs i livet. Föreläsningen handlar om bröstcancer och livsval, acceptans av egna reaktioner och viktiga prioriteringar i livet.
Lenita Lundberg är sjuksköterska med specialistutbildning inom onkologi, samtalsterapeut. rådgivare på Cancerrådgivning på Regionalt Cancer Centrum Sthlm/Gotland.
Tid |
Tisdag 26 januari 2021 kl 18.00-20.00 |
Plats | BCF Amazona, Digital möte – Zoom |
Ledare | Lenita Lundberg sjuksköterska med specialistutbildning inom onkologi, samtalsterapeut. rådgivare på Cancerrådgivning på Regionalt Cancer Centrum Sthlm/Gotland. |
Anmälan |
Denna sida uppdaterades senast: 2020-12-23